Чорнобиль. Прип’ять.

01:23 26 квітня 1986 року сталася Чорнобильська катастрофа – техногенна екологічногуманітарна катастрофа, спричинена двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції. Руйнування мало вибуховий характер, реактор було повністю зруйновано і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин.

Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.

Член Лабораторії дидактики фізики, технологій та професійної освіти Інституту педагогіки НАПН України у Центральноукраїнському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка кандидат педагогічних наук, ст. викладач кафедри медичної фізики та інформаційних технологій № 2 Донецького національного медичного університету Суховірська Людмила Павлівна разом з членами Лабораторії (д.пед.н., проф. М.І. Садовим, к.пед.н., доц. О.М. Трифоновою) та студентами ЦДПУ ім. В. Винниченка 21 травня 2018 року провели наукове дослідження по вимірюванню радіаційного фону на забрудненій території (м. Чорнобиль, м. Прип’ять, ЧАЕС) та ознайомилися з 30-кілометровою зоною відчуження, навколо ЧАЕС.

Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60 % радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200000 осіб були евакуйовані із зон забруднення.

Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона відчуження.

Радіація не поширюється рівномірно навколо ЧАЕС, а осідає острівцями. Деякі ділянки 10-кілометрової зони в десятки разів небезпечніші, ніж територія, прилегла до АЕС.

Зокрема, однією з таких зон є стела «ЧАЕС ім. В.І.Леніна» – тут радіаційний фон може сягати аж 1200 мікрорентген/год, коли біля самої станції фон не перевищує 300 мкР/год.

Проаналізувавши виміряні значення, отримані в результаті дослідження, розробимо інтерактивну карту радіаційного фону на об’єктах, які розташовані в 30-кілометровій зоні відчуження, навколо ЧАЕС.

В результаті екскурсії ми побачили проект «Укриття» у вигляді арки над зруйнованим реактором Чорнобильської АЕС, який розпочався у 2012 році. Його ширина становить 257 метрів, довжина – 150 і висота 108 метрів. Вага конструкцій сягає 29000 тонн.

Познайомилися з містом-приводом Прип’ять, розташованим найближче до ЧАЕС – за 12 кілометрів – яке, майже повністю, заросло деревами і нагадує величезний парк. Більшість будинків тут порожні, майже немає меблів і особистих речей.

За 30 років зона перетворилася на «заповідник» дикої природи – в Чорнобилі з’явилися унікальні види тварин і птахів.

5!

4!

3!

2!

1!

15!

14!

11!

9!

7!

8!